Janowiec

Janowiec – w odległości około 17 km od Willi Puławianka

naleczow

Zamek w paski przegrany w karty przez swego właściciela – tak chyba najkrócej można przedstawić kolejną atrakcję województwa lubelskiego. Na wiślanej skarpie wznoszą się dziś już tylko ruiny wielce okazałego niegdyś zamku w Janowcu, a w odbudowanej części dobre miejsce dla siebie znalazło Muzeum Nadwiślańskie.

Obok ruin zamczyska, w parku na wzgórzu, odnajdziecie zabytkowe zabudowania dworskie. Sam park jest rozległy i warto spędzić w nim dłuższą chwilę na relaksującym spacerze.

Oprócz ruin zamku warto poświęcić parę minut na obejrzenie innych zabytkowych budynków, głównie o charakterze gospodarczym: jest tu dwór z Moniak, a w nim stała wystawa wnętrz domu ziemiańskiego oraz pokoje gościnne. Jest też stodoła z Wylągów pod Kazimierzem pochodząca z XIX wieku, która służy organizacji koncertów i spektakli teatralnych, a drewniany XIX-wieczny Spichlerz przeniesiony z Podlodowa jest miejscem wystawy etnograficznej, czyli sztuki ludowej, rzemiosła lokalnego, transportu wodnego i rybołówstwa. Można tam jeszcze zobaczyć Spichlerz z Kurowa a także ogród, który dawniej był ogrodem zamkowym.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Internetica 2015.
Projekt i wykonanie - internetica.pl