Atrakcje w Puławach

W zachodniej części województwa lubelskiego, tuż przy granicy z województwem mazowieckim, nad Wisłą i w sąsiedztwie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego znajdują się Puławy. To około 48-tysięczne miasto, które swoje początki ma w XVI wieku. Od drugiej połowy XVII wieku znajdowało się w posiadaniu rodziny Lubomirskich, a od lat trzydziestych XVIII wieku stało się własnością Czartoryskich. To zachwycający swoim pięknem punkt na mapie Polski, gdzie wypoczynek jest na wyciągnięcie ręki.

Burzliwa historia Puław związanych z dwoma najważniejszymi rodami magnackimi w Polsce pozostawiła po sobie liczne zachwycające zabytki. Zobaczyć je można w kompleksie pałacowo-parkowym, który leży przy skarpie wiślanej, a także w samym mieście Puławy.

Park i Pałac Czartoryskich

Jego początki sięgają drugiej połowy XVII wieku, kiedy to w stylu barokowym wzniósł go marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski. Niestety, pałac był wielokrotnie niszczony – obecnie po odbudowach zachwyca stylem klasycystycznym. Położony jest w sercu romantycznego parku w stylu angielskim o powierzchni 30 ha, gdzie podziwiać można różne budowle, między innymi Domek Grecki, Pałac Marynki zbudowany dla Marii Wirtemberskiej, Świątynię Sybilli, gdzie Izabela Czartoryska otwarła pierwsze w Polsce muzeum, Dom Gotycki czy Domek Żółty, gdzie pomieszkiwał car Aleksander II.

Miasto

Z kolei w Puławach na szczególną uwagę zasługują zabytkowe budynki starostwa powiatowego i dawnego magistratu miejskiego, karczma „Pod Pielgrzymem”, dawna cerkiew pw. Świętej Trójcy, a aktualnie kościół pw. Matki Bożej Różańcowej czy kościół katolicki pw. Świętego Józefa.

Warto też wspomnieć o bulwarze nad Wisłą, licznych szlakach rowerowych i turystycznych, spływach kajakowych Wisłą, Kurówką i Wieprzem oraz wyciągach narciarskich w Parchatce, Celejowie, Kazimierzu Dolnym i Rąblowie działających w sezonie zimowym. W mieście odbywają się też liczne wydarzenia kulturalne.

Jeżeli chcą Państwo zobaczyć te wszystkie zachwycające miejsca w Puławach, zapraszamy do naszej Willi Puławianka Bed & Breakfast, gdzie można komfortowo przenocować i zregenerować siły w trakcie urlopu!

Wszelkie prawa zastrzeżone © Internetica 2015.
Projekt i wykonanie - internetica.pl